De ICT-oplossing moet passen bij de gewenste werkprocessen binnen een organisatie of keten. Het is dan ook belangrijk dat de uitwerking van de werkprocessen een integraal onderdeel uitmaakt van, en bij voorkeur leidend is, in de aanpak. Betrokkenheid van eindgebruikers is daarbij een essentiële voorwaarde.

Toetsaspecten voor dit risicogebied

  1. De werkprocessen en de ICT-oplossing sluiten op elkaar aan. In de aanpak van het project is expliciet aandacht voor de aansluiting van de werkprocessen en de ICT-oplossing. 

  2. De werkprocessen en de ICT-oplossing worden in samenhang uitgewerkt en getest. Het project houdt bij de uitwerking van de (nieuwe) werkprocessen rekening met de mogelijkheden en beperkingen die de ICT-oplossing biedt en de benodigde organisatieverandering. Als het project kiest voor een standaard pakketoplossing worden de werkprocessen in principe aangepast aan het standaardpakket. De aanpak om tot deze samenhang te komen, is gedefinieerd. 
    Als de daadwerkelijke invoering van de gewijzigde werkprocessen pas mogelijk is met het nieuwe systeem, dan zijn de nieuwe werkprocessen uitgewerkt en gevalideerd voordat begonnen wordt met selectie of bouw van de ICT-oplossing.

  3. De werkprocessen worden ontworpen vanuit het perspectief van de burger. Het perspectief en interactie met de burger staan centraal en is uitgangspunt voor het ontwerp van de werkprocessen. Daarnaast is de gebruikersorganisatie ruimschoots betrokken bij de uitwerking van de (nieuwe) werkprocessen. Er is adequate ondersteuning voor de monitoring van het gebruik en voor meldingen van burgers en bedrijven.

  4. In het ontwerp is rekening gehouden met navolgbaarheid voor burgers en bedrijven. De ICT-oplossing faciliteert voldoende transparantie zodat beslissingen navolgbaar zijn voor de belanghebbenden.

  5. De ICT-oplossing faciliteert het kunnen ingrijpen bij automatische besluitvorming en de toepassing van maatwerkbeslissingen. Indien nodig kan bij automatische besluitvorming worden afgeweken zodat maatwerkbeslissingen voor burgers en bedrijven mogelijk zijn.

  6. Bij uitwerking of wijziging van werkprocessen wordt rekening gehouden met aanvalsscenario’s door kwaadwillende actoren. Er is in kaart gebracht op welke wijze interne of externe actoren misbruik kunnen maken van de ICT-oplossing of processen.

  7. Er is aandacht voor de continuïteit van de werkprocessen in samenhang met de ICT-oplossing. De organisatie houdt rekening met (langdurige) uitval van de ICT-oplossing en de gevolgen voor de werkprocessen. Op basis van het risicoprofiel wordt een passende bedrijfscontinuïteitsstrategie toegepast.

Meer informatie

Internationale standaarden en methodieken

  • Business Process Model and Notation (BPMN)
  • Raamwerk voor kwaliteitsmanagement (incl procesverbetering): ISO 9001 Quality Management System

Rijksstandaarden

  • Geen

Interessante publicaties/artikelen